XVII. všesokolský slet
bude na Slavii ve Fortuna Areně

21. 09. 2023

Sokolové se potřetí v řadě představí v pražském Edenu. Nadcházející XVII. všesokolský slet 2024 vyvrcholí jako v letech 2012 a 2018 na fotbalovém stadionu Slavie Praha. Sletový týden unikátní sportovně kulturní akce České obce sokolské (ČOS), která nemá ve světě obdoby, začne v Praze 30. června a hromadné skladby se konají ve dnech 4. a 5. července 2024.

Jednání o sletovém hattricku v Edenu se tentokrát sice o něco protáhla, ale dospěla ke zdárnému konci. „Slet zde vždy dopadl výborně, proto jsme rádi, že na tuto tradici můžeme navázat. Musím poděkovat Slavii za vstřícnost, pro slet to moc znamená. Pro účastníky je radost a čest zde cvičit,“ řekla Hana Moučková, starostka ČOS a předsedkyně sletového týmu.

Konání sletu ve Fortuna Arena dovolí i vysoká kvalita v létě položeného nového pažitu na ploše stadionu. „Vše dobře dopadlo, trávník je skvělý a jsme moc rádi, že můžeme umožnit sokolům realizaci jejich vrcholné akce. Jsme hrdí, že se u nás slet bude znovu konat, i pro nás jde o velice prestižní záležitost,“ uvedl Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva SK Slavia Praha.

Další dobrou zprávou pro sokoly bylo letní zasedání kabinetu Petra Fialy a schválení finanční podpory pro slet. "LZa velkého přispění Národní sportovní agentury," uvedl Marek Tesař, ředitel Kanceláře ČOS a místopředseda sletového týmu pro finance a marketing, a dodal: „Vláda vzala slet jako akci mimořádné důležitosti, což je pro nás významné. Můžeme si dovolit slet plánovat, známe rozpočtové mantinely a s určitou jistotou se pouštíme do realizace už v těchto měsících, což se v roce 2018 nevědělo do poslední chvíle,“.

Do sletu se celkově zapojí až 100 tisíc sokolů, v Praze skoro 20 tisíc cvičenců z Česka a až z 18 států světa. Náklady na pořádání takto obrovské akce přesáhnou 150 miliónů korun. Výrazně se na jeho naplnění podílejí samotní sokolové. „Slet se financuje i z řad lidí, kteří na něm vystoupí. Většina sokolů z celého spolku velmi solidárně na realizaci přispívá. A to je obrovská část peněz, které nám pomáhají rozpočet zafinancovat,“ zdůraznil Tesař. Dodal, že financování je vícezdrojové a vedle státní dotace prostřednictvím Národní sportovní agentury (NSA) se počítá s podporou krajů, Prahy a poděkování patří i dlouholetým i novým partnerům ČOS.

Ondřej Šebek, předseda Národní sportovní agentury, vyzdvihuje význam sletu pro Česko: „XVII. všesokolský slet je pro nás nejen sportovní událostí, ale také symbolem jednoty, zdraví a ducha soutěže. Jsme hrdí, že můžeme být partnery této vzácné tradice, která spojuje generace sportovců a propaguje zdravý životní styl.“

Cvičení na slet táhne a aktuálně je do nácviku zapojeno již 18 tisíc cvičenců „Zájem je mnohem větší než před šesti lety, což nás těší,“ řekl Petr Svoboda, náčelník ČOS a místopředseda sletového týmu pro program. Dodal, že stále jsou pro sokoly i širokou veřejnost otevřeny přihlášky do většiny z dvanácti chystaných hromadných skladeb. Zjistit, kde se daná skladba cvičí, je možné na www.slet2024.cz nebo na sokolských župách.

Přípravy sletu trvají šest let a nyní vstoupily do závěrečné fáze. Sletový rok odstartuje sletovou štafetou a v Tyršově domě předáním poselství (1. října) z jednot, žup a krajů. Následovat budou nácvičné srazy, secvičování v jednotách po celé republice, oblastní a krajské slety.

Vrcholem bude sletový týden v metropoli a jeho pestrý program. Mezi hlavní události patří vedle hromadných skladeb průvod centrem, mše v Katedrále Sv. Víta, slavnostní zahájení a sokolské nastudování Lucerny v Národním divadle či sportovní vystoupení Sokol Gala v O2 areně a pódiová vystoupení v centru. „Slet je pro nás vyvrcholením šestileté činnosti a zároveň obrovským impulsem pro další období,“ vyzdvihl Svoboda.

Všesokolské slety se konají jednou za šest let a jsou tu už po tři století, první se uskutečnil už v roce 1882. Slet je tradice, radost z pohybu a v neposlední řadě také občanská hrdost.