Sestra starostka píše premiérovi Babišovi
Žádá nejen otevření sportovišť, ale i očkování trenérů a cvičitelů

12. 04. 2021

Návrat na sportoviště je nutný nejen pro obnovení sociálních kontaktů nejmladší generace, ale i pro jejich psychiku. Pomůže také všem trenérům a cvičitelům, kterým přímý kontakt s jejich svěřenci chybí. U nás - v České obci sokolské drtivá většina cvičitelů a trenérů pracuje na dobrovolné bázi - kvůli nemožnosti trénovat však hrozí, že si řada z nich v souvislosti s výpadkem pravidelných aktivit najde jiného koníčka, nebo jiný přivýdělek a již se nebudou ochotni vrátit k trénování či vedení cvičenců.

Vážený pane premiére,

události okolo avizovaného a později zrušeného otevření sportovišť pro omezený počet osob, mne přiměly k napsání tohoto dopisu.

Jako starostka České obce sokolské se 160 tisíci členy, kteří rok trpělivě dodržují všechna opatření, Vás prosím o to, abyste se zasadil o návrat sportovců a především dětí a mládeže na sportoviště. Pokud je povolené sportování ve školách, které často využívají pro svou výuku našich sokoloven, nevidím důvod pro to, aby bylo nadále omezeno i organizované sportování.

Chci Vás současně požádat o to, aby byli trenéři a cvičitelé, a to nejen ti ze sokolských řad, zařazeni jako přednostní skupina pro očkování stejně jako tomu bylo u pedagogů. Tím - v kombinaci se školním testování dětí - se zajistí relativně bezpečné prostředí     pro všechny, kdo se tréninků či zkoušek zúčastní.

U nás - v ČOS drtivá většina cvičitelů a trenérů pracuje na dobrovolné bázi; kvůli nemožnosti trénovat však hrozí, že si řada z nich v souvislosti s výpadkem pravidelných aktivit najde jiného koníčka, případně jiný přivýdělek a již se nebudou ochotni vrátit k trénování či vedení cvičenců.

Všichni, kdo vedeme sportovní spolky, si uvědomujeme, že je nutné zajistit zvýšená hygienická a protiepidemická opatření, o čemž se diskutovalo i při tvorbě programu „Restart sportu“, který ve spolupráci se spolky a sportovními organizacemi, připravil tým Národní sportovní agentury. S tímto dokumentem zástupci všech dotčených organizací, včetně našeho spolku souhlasí a lze na něm při přípravě uvolňování pravidel pro sportoviště stavět.

Vážený pane premiére, děti a mladí sportovci a cvičenci opravdu trpí tím, že více než rok se nemohou věnovat svým pravidelným pohybovým aktivitám, nemají společné zážitky a neprožívají emoce spojené se soutěžením a týmovým přístupem.

Chtěla bych Vás požádat o podporu v následujících dvou oblastech:

·         Zasaďte se, prosím, o co nejdřívější otevření alespoň venkovních sportovišť.   Ocení to nejen cvičenci a sportovci, ale i jejich rodiče, protože děti budou mít pravidelnou aktivitu, na kterou byly dříve zvyklé  a která je vede k zodpovědnosti, disciplíně a smyslu pro povinnost.

·         Stejně tak bych byla ráda, a se mnou určitě celé sportovní prostředí, abyste osobně dohlédl na projednávání záležitostí spojených se sportem na programu jednání Vlády ČR a díky změnám ministrů i na Ministerstvu zdravotnictví. Tato zmatečná komunikace, které jsme byli svědky, jasně ukazuje, že sport není vnímán jako jedna ze zásadních cest, jak mít zdravou, sebevědomou společnost - a to je chyba.

Věřím, že přísné dodržování protiepidemických opatření, pravidelné testování a kázeň sportovců a cvičenců mohou být základem k pozvolnému otevírání nejen venkovních, ale i vnitřních sportovišť.

Za všechny sestry a bratry Vám děkuji!

Ing. Hana Moučková
starostka