ČOS stále pomáhá Ukrajině
Nyní přispěje na tábory pro děti uprchlíků

09. 08. 2022

ČOS pokračuje v podpoře uprchlíků před válkou na Ukrajině, kteří se obrátili na pomoc na sokolské župy či tělocvičné jednoty. I když je polovina prázdnin, řada sokolských táborů svůj turnus teprve chystá ( připravuje). V případě účasti ukrajinských dětí lze zažádat o příspěvek na jejich náklady na pobyt.

Česká obec sokolská má ve speciálním fondu určeném na pomoc ukrajinským uprchlíkům vyhrazené peníze, které získala ze Sokolského běhu pro Ukrajinu, prodeje grafik Michala Škapy a od dárců. Určeny jsou i na podporu účasti dětí z uprchlických rodin na sokolských táborech. O tento příspěvek lze žádat do konce srpna.

Žádost posoudí „Pracovní skupina pro Ukrajinu“, která byla zřízena jako poradní orgán sestry starostky. V případě jejího doporučení je bude schvalovat Předsednictvo ČOS na svém zářijovém zasedání. Případné příspěvky na pobyt ukrajinských dětí na sokolských táborech tedy neobdrží žadatelé hned, ale až v září. Dosud poradní skupina obdržela čtyři žádosti.

Stejný postup je i u žádostí o příspěvek na počáteční pomoc uprchlickým rodinám. Příjem těchto žádostí byl ukončen 31. července. Poradní skupina dosud obdržela 13 žádostí tělocvičných jednot v souhrnné výši téměř 300 tisíc korun.

V charitativních projektech ČOS vybrali sokolové a jejich příznivci na pomoc Ukrajině 800 000 Kč

ČOS se do pomoci Ukrajině zapojila aktivně. Předsednictvo ČOS věnovalo ze svých odměn 100 tisíc korun Českému červenému kříži. Schválilo také 250 tisíc korun z prodeje grafik Michala Škapy na konto SOS Ukrajina organizace Člověk v tísni.

V březnu byl zorganizován charitativní Běh pro Ukrajinu, jehož startovné bylo nejméně 100 Kč. Do organizace běhů se zapojily i některé jednoty. Celkově bylo zaregistrováno 5140 startovných a vybráno 514 tisíc korun.

Celkově tak v charitativních projektech ČOS vybrali sokolové a jejich příznivci na pomoc Ukrajině přes 800 000 Kč.